İstanbul Çatalca Çilingoz Doğal Yüzme Havuzu

İstanbul Gezilecek Yerler Gezen1Çift 13.512
sponsorlu reklam

Birisi bana buranın istanbulda olduğunu söylese hayatta inanmazdım 🙂 Ama gerçekten burası istanbulda. ilk gördüğümde çok şaşırdım çok heyecanlandım ve en kısa zamanda gitmeyi düşündüm. Böyle bir doğa harikasının istanbulda olması gerçekten çok şaşırtıcı geldi bana. gittiğimde kendimi sanki yurt dışı veya ege akdeniz taraflarında hissettim 🙂

Lütfen gitmeyi düşünüyorsanız herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamak için yazımızın tamamını okuyun.

Doğal bir havuz görüntüsü ayrı bir kenara suyun okadar çok temiz olması beni ayrıca şaşırttı ve hayran bıraktı. Bol bol dalış yaptık. Derinlik yer yer ortalama 2.3 metre ile 5-10 metre arasında değişiyor. Su okadar temizki gözlükle baktığınızda 5-10 metre belki dahada fazla derinlikte yerlerin dibini cam gibi görebiliyorsunuz dibinde neler var neler yok rahatça izleyebiliyorsunuz.

İstanbulda ikamet ettiğim için buralarda hiç bukadar temiz bir su görmemiştim. Deniz gözlüğünüz maskeniz su altı kameranız vs varsa muhakak getirmelisiniz. suyun içi gerçekten ayrı bir dünya gibi inanılmaz birşey.

Gezen1Çift İnstagram

Dalış yapabileceğiniz okadar güzel bir yerki gerçekten inanılmaz, ben hayran kaldım ömrüm boyunca unutamayacağım biryerdi.

Bu arada şunuda söylemem gerekiyor ki bölgeye ulaşımda yaklaşık 10-15dk boyunca uçurumlu bölgelerden inmeniz gerekiyor, en ufak bir hatanız ciddi sakatlıklar ve ölüme kadar yol açabileceğini hatırlatmak istiyorum ve bu yüzden de lütfen ama lütfen kendine güvenmeyenler gitmemeli.

Önemli bir not daha.  Bölge askeri alana çevrilmiş ve tam uçurumdan inmeye başlayacağınız yerde büyük bir santral mi diyim kule mi diyim bir şantiye alanı var. ve içeride güvenlik görevlisi var. Görevli normalde havuza gitmenize izin vermiyor. ama biraz rica ederseniz mesuliyet bize aittir vs derseniz yani kısacası az bir laf yaparsanız izin veriyor. sanırım önceden kazalar olmuş o yüzden sorumluluk almak istemiyor. Hatta bize giderseniz jandarmayı aramam gerekiyor diyerek korkutmuştu. okadar yoldan geldik mesuliyet bize aittir vs dedikten sonra razı geldi. bu konuda bilginiz olsun. 

Biz gittiğimizde hiç kimse  yoktu sonrasında saat 2-3e doğru yaklaşık toplamda 20 kişiye yakın kişi geldi. sanırım sürekli gelen oluyor sözde yasak olmasına rağmen.

Yeme içme

Bölgede hiç bir yeme içme alanı mevcut değil. Yani en son Yalıköy merkezinden çıktıktan sonra bir dahada hiç bir yer görmüyorsunuz. o yüzden yiyeceğinizi içeceğinizi ihtiyacınızı en geç yalıköy de yapmanız gerekiyor.

Kamp Alanı & Konaklama

Burada konaklama mümkün değil ama buraya çok yakın bir noktada olan Çilingoz Tabiat Parkında kamp yapabilirsiniz.

Ücretler

Doğal havuza giriş ve otopark ücretsiz.

Kamp için Çilingoz Tabiat Parkında kendi çadırınızda konaklarsanız. Gecelik 34 TL ödemeniz gerekiyor.. Ayrıyetten de kişibaşı 4 TL alınıyor.

Ortak kullanım şeklinde  Tuvalet ve duşlar mevcut.. Arabayı çadırının yanına park etmeye izin veriyorlar.

Galeri

Ulaşım

Gelelim Can Alıcı noktaya. Arkadaşlar buraya ulaşım biraz değişik gelebilir veya gözünüz kesmeyebilir. Şimdi alttaki konuma tıklayarak havuzun çok yakın bir noktasına kadar varabilirsiniz. konum sizi yolun bir noktasına kadar getiriyor. sonrasında ise resimlerde de göreceksiniz oralarda demir bir kapı olacak ve sol tarafındaki tabelada Ormana girmek yasaktır Alo 177 Ücretsiz yazar. Herkes ordaki demir kapıyı açıp aracını içeri kadar sokuyor şahsen bende soktum. sonrasındada yukarıdada bahsettiğim gibi (okumadıysanız okumanız yararınıza olur) güvenliğin olduğu yere geliyorsunuz. Oradan zaten güvenlikte söylüyor şantiyenin sağ yanından doğru aşağıya iniş başlıyor. Yaklaşık 10-15dk sürüyor iniş ve sonrasındada bir doğa harikası 🙂 Lütfen dikkatli olun..

Konum

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

“İstanbul Çatalca Çilingoz Doğal Yüzme Havuzu” üzerine 2 yorum

  1. Nizarazem dedi ki:

    Orası hala açıkmı acaba

    1. Gezen1Çift dedi ki:

      evet açık ama yazdığımız tüm yazıyı okuyarak gitmenizi tavsiye ediyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir