Antiphellos Antik Kenti Antalya / Kaş

Antalya Gezilecek Yerler Gezen1Çift 5.530
sponsorlu reklam

Antiphellos, Antalya’nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş’ın Likya dönemindeki isimlerinden biridir.

Denizi çok güzel bir noktadan gören Antiphellos Antik Kenti, M.Ö. IV. yüzyılda Antiphellos çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos’un limanıydı. Ancak Helenistik döneme girilirken Phellos gerilemiş, Antiphellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma döneminde de devam etmiş, şehir bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos’un limanı durumundan çıkmış ve kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiştir.

Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında şehrin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar ile dört bir tarafa serpilmiş Likya lahitleri gelir. Lahitlerin en görkemlisi, bugün Uzunçarşı Caddesi’nde bulunan ve halk arasında Kral Mezarı olarak adlandırılan Likya Yazıtlı Anıt Mezar’dır. (M.Ö.4.yy.)

Antiphellos’da bulunan önemli eserlerden bir tanesi de Kaş Antik Tiyatrosu’ dur (M.Ö.1.yy). 4 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip olan yapı M.S.2. yüzyılda onarım görmüştür. 26 basamaktan oluşan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatro oluşudur.

Gezen1Çift İnstagram

Tiyatronun kuzey-doğusunda Akdam olarak adlandırılan dor tipinde M.Ö. IV. yüzyıla ait ev tipi bir mezar vardır.Yapı, doğal kaya kesilerek yapılmıştır. 3.5 metre yüksekliğindedir ve içerisinde elele tutuşarak dans eden 24 kız figürü bulunmaktadır.Hastane Caddesi üzerinde, dış yüzü muntazam kesme taş kullanılarak yapılmış olan Tapınak bulunur. Yapının temel taşlarının Roma Dönemi’nden kaldığı tespit edilmiştir.

Burada herhangi bir işletme veya giriş ücreti olmadığı için herhangi bir giriş çıkış saatleri bulunmamaktadır.

Zaten Antiphellos Antik Kentine gelenlerin çoğusu daha çok denizi seyretmek için geliyor. Genelde akşam üzeri çoğu kişi içeceğini çekirdeğini vs alıp denize karşı keyif yapmaya geliyor.

Yeme içme

Bu alanda yeme içme adına hiç bir işletme bulunmamaktadır.

Kamp Alanı & Konaklama

Antiphellos Antik Kentinin içinde kamp yapanlar oluyordu önceden ama zabıtalar yasakladı. aynı zamanda arka tarafındada ormanlık bölge var. oradada kamp alanı yasak malesef. gözümüzün önünde kamp yapanların çadırlarını kaldırdı zabıtalar.

Ücretler

Antiphellos Antik Kentine giriş ücretsizdir.

Antiphellos Antik Kenti herhangi bir otopark ücretide yok. direk yol kenarına park ediyorsunuz zaten.

Galeri

Ulaşım

Alttaki konumdan direk ulaşabilirsiniz.

Konum

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir