Garipçe Köyü ve Garipçe Kalesi

İstanbul Gezilecek Yerler Gezen1Çift 4.407
sponsorlu reklam

Genel Bilgi

Garipçe köyü, Rumelikavağı ile Rumelifeneri’nin arasında kalan küçük ama harika bir güzelliği olan bir köydür. Garipçe köyü’nün Geçim kaynağı balıkçılık ve hayvancılıktır. Sarıyer’e 10 km uzaklıkta olan garipçe köyü, yavuz sultan selim köprüsünü en güzel gören noktalardan birtanesidir. Özellikle şehir stresinden bunalanlar için kesinlikle gidilmesi gereken harika bir köydür. gittiğinizde kesinlikle eminim sizde çok seveceksiniz. İstanbulun bir çok noktasından maximum 1 saat süre içerisinde gelebilceğiniz garipçe köyü içerisinde aynı zamanda garipçe kaleside mevcuttur.

Garipçe Kalesi Garipçe köyünün hemen üst tarafında tepeden gören noktadadır. Osmanlı döneminden kalan kale, Sultan III. Mustafa tarafından 1757-1774 yıllarında yaptırılmıştır. Antik Çağ’da Lykion Limen adı verilen koyda kayalıklar üzerine inşa edilen garipçe kalesi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir süre kullanılmıştır.

Bu bölgeye çok yakın noktada bulunan (tahminen 2.3km) ve harika bir manzarası bulunan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanına gidebilirsiniz.

Garipçe Köyü Hikayesi

Köyün kayalıklar arasında küçük bir koyda olması, yerleşim yerinin yetersiz olması, geçim kaynağının sadece balıkçılık olmasından dolayı gariban köy den esinlenerek garipçe köyü konulduğu söyleniyor. balıkçılık dışında herhangi bir sanatın olmaması da bu söylentiyi doğrular nitelikte.

Gezen1Çift İnstagram

Galeri

Ulaşım

Garipçe köyü sarıyere bağlı bir köydür. Rumeli feneri veya garipçe köyü tabelalarını takip ederek veya direk alttaki konuma tıklayarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir