İzbeli Çiftliği Kastamonu Kahvaltı Mekanı

Kastamonu Gezilecek Yerler Gezen1Çift 3.592
sponsorlu reklam

İzbeli Ailesi & Çiftlik Tarihi

Dönemim Osmanlı Padişahı IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından, 1651 yılında tımarlı sipahi yetiştirilmek üzere İzbeli Ailesi’ne verilen bu çiftlik, geçmişten günümüze fazla bir değişikliğe uğramadan, doğal çevresi korunarak gelmiştir. Bölgedeki arazilerde yüzlerce yıldır doğal ve organik tarım teknikleri ile üretim yapılmaktadır. Aynı zamanda bir turizm işletmesi de olan çiftlikte organik tarım ve hayvancılık işlerinin yanı sıra yerli ve yabancı turistlere kahvaltı hizmeti de veriliyor.

 

 

Gelişiniz güle güle
Gidişiniz güle güle
Her işiniz
Güle güle

Gezen1Çift İnstagram

Yüzlerce yıllık tarihi bünyesinde barındıran çiftlikteki eski konak günümüzde bir müze işlevi görmektedir.

Atatürk’ün 1925 yılında Kastamonu’ya yaptığı ziyarette kullandığı yatak örtüsü İzbeli Ailesi tarafından Kent Tarihi Müzesi’ne bağışlanmıştır. İzbeli Çiftliği, 2002 yılından beri Kastamonu turizmine katkıda bulunuyor.

Çiftliğe gelenlere yapay gübre ve hormon kullanılmadan tamamen hayvan gübresiyle yetiştirilen organik ürünler sunuluyor.

Ayrıca kahvaltı hizmeti bir çok gurme tarafından beğenilmiş olup, uzun yıllardır yerel ve ulusal basında hakkında övgüyle söz edilmektedir.

İzbeli Çiftliği Hikayesi

İstanbul’da yaşayan Kastamonulu biri olarak varlığına gurur duyduğum bir yer. Öncelikle burası bir kahvaltıcı değil. Kahvaltı ya da herhangi başka bir yemek sadece buranın hikayesini insanlarla paylaşabilmek için bir araç. İzbeli Çiftliği Kastamonunun köklü ailelerinden olan İzbelilerin atlı sipahi yetiştirdiği yer. Ailenin asıl evi şuan bulunan evin ön tarafında bulunan göletin yanında 30 odalı bir konakmış. Bugün kullanılan ev ise İzbeli ailesinin kahyasının ikamet ettiği konakmış. Ailenin konağı, çıkan yangında yok olunca şuan var olan konak kullanılmaya başlanmış. Evde bulunan fermanlar bu hikayenin belgeleri olarak diğer tarihi eşyalar ile birlikte görülebilir. Şuan evin sahibesi olan İzbeli ailesinin gelini olan Sabiha Hanım ebe olup birķaç Kastamonu ailenin çocuklarının doğumlarını gerçekleştirmiştir. En son gittiğimde kendisi masamıza gelip hoşgeldiniz demişti ama sohbet etme fırsatımız olmamıştı..Sizler gittiğinizde muhakkak sohbet etmelisiniz. Buram buram tarihi hissedeceğiniz, doğanın içinde olup doğayla bütünleşeceğiniz bu yerde yapacağınız kahvaltıdan da fazlasıyla memnun kalacaksınız.
Kastamonuya gelindiğinde şehrin köklü tarihinin bir ailenin hikayesi üzerinden anlamak ve deneyimlemek için kesinlikle uğranması gerekli bir yer..

Ücretler

Kahvaltı kişi başı 25 tl.

Galeri

Ulaşım

Kastamonu-Ankara yolunun 5. km’sinde bulunan izbeli çiftliği konumu itibariyle hem şehir merkezine hem de Kastamonu Havaalanına çok yakındır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir