Horma Kanyonu (Küre Dağları Milli Parkı) Kastamonu Pınarbaşı

Kastamonu Gezilecek Yerler Gezen1Çift 4.184
sponsorlu reklam

Hakkında

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Horma Kanyonu, ilçe merkezine 5 km mesafede bulunuyor. Sahip olduğu doğal zenginlikleri ile Batı Karadeniz’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan Horma Kanyonu, son zamanlarda Pınarbaşı’ndaki turizmi de büyük ölçüde canlandırdı diyebiliriz. Horma Kanyonu, özel olarak planlanmış doğal yürüyüş alanlarına ve dinlenme noktalarına ev sahipliği yapıyor. Hatta bu yürüyüş alanlarından biri için Ilıca Şelalesi’ne kadar 7 km’lik bir yol güzergahı planlanmış.
Kanyon çok uzun olduğu için biz tamamını yürüyemedik. yaklaşık 5km diyende var 7km diyende var. son 400 metresi yapıldığında ılıca şelalesine ulaşılacak diyenlerde var. Otopark alanında yiyecek içecek satan yerler ve ücretli piknik alanları mevcut. Kanyona bebek arabası ile gidilmeye müsait sadece bir kaç yerde arabayı kaldırmak gerekebilir ama genel olarak %90lık bir kısmında bebek arabası ile gidiş çok müsait. biz almadığımıza çok pişman olduk. yol zaten uzun çocuklarla çok yorulduk.
Kanyonun içinden Zara ismiyle anılan bir çay geçiyor. Batı Karadeniz’in tüm güzelliklerini gözler önüne seren Horma Kanyonu, trekking için oldukça elverişli bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra kanyon, doğa fotoğrafçılığı için de bulunmaz bir yer. Hiçbir şey yapmasanız bile, oturup kanyonu izlemek bile bambaşka bir keyif veriyor insana. Horma Kanyonu’nun merdiven basamaklı kayalarına baktığımızda, zamanında kanyon suyunun oldukça yüksek bir konumda olduğunu da anlayabiliyoruz.

Ücretler

Otopark ve Kanyon girişi ücretsizdir.

Galeri

Ulaşım

Kastamonudan pınarbaşına ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. ilçe merkezine 5km mesafede bulunuyor.

Gezen1Çift İnstagram

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir