Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Köyü Keçiborlu / Isparta

Isparta Gezilecek Yerler Gezen1Çift 3.464
sponsorlu reklam

Evet arkadaşlar Temmuz ve Ağustos aylarında sık sık gördüğünüz lavanta kokulu köye gitmediyseniz ilk fırsatta kesinlikle gitmelisiniz 🙂 Köye girdiğiniz anda lavantaların kokusunu almaya başlıyorsunuz.

Lavantaların en renkli en verimli olduğu aylar ortalama Temmuz 10-25 Arasında. 25 temmuzdan sonra da lavantalar hasat edilmeye başlanıyor ve hasat ortalama 1 ay sürüyor..

Geç kalmadan sizde bu köye gitmelisiniz.

Köye girdiğinizde belki bizim gibi düşünen bir çok kişi vardır diye şunada açıklık getirelim. Köy içinde parça parça lavanta tarlaları mevcut. herkes kendi tarlasında süslemeler (salıncak,kapı,fayton,pencere vb.) yapmış. yani köye girdiğinizde lavanta tarlaları tek bir yerde değil, adından da bilindiği gibi köy boyunca devam ediyor. 🙂

Gezen1Çift İnstagram

Güzel bir fotoğraf çekmek için en güzel tarlayı bulmalısınız. ve imkanınız varsa eğer ya gün doğumunda yada gün batımında gittiğinizde lavantaların en canlı ve en parlak halini yakalayabilirsiniz.

Mümkünse hafta içi gitmelisiniz hafta sonları hem aşırı yoğun oluyor hemde aşırı trafik oluyor. aynı zamanda sabah saat 09.00 14:00 arasında tur şirketleri geliyor bu yüzden bu saatler dışında gelmeniz sizin için daha uygun olabilir.

Lavanta Kokulu Köy İletişim / Proje Koordinatörü : Ali SAĞDAŞ – Gsm: 0 544 216 41 96

Lavanta Kokulu Köyün Hikayesi

Bugün yaklaşık 3 bin dekarlık alanda Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin yüzde 93’ünü karşılayan Lavanta, ilk defa 1975 yılında köye getirilmiş ve 30 aileye 15’er kök şeklinde dağıtılarak üretime başlanmıştır.  İlaç sanayinden kozmetiğe, gıdadan parfümeri sektörüne kadar pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Lavanta sayesinde dışarıya olan göçü tersine çevirmeye başlayan Kuyucak köylüleri “turizmde biz de varız” dediler. Turistlerin yavaş yavaş farkına vardığı bu köy lavantalarıyla dikkat çekiyor

Yeme içme

O kadar yolu gidince ” Bal Kabaklı Gözleme” yemeden dönmeyin.Bu yöreye özel gözleme farklı lezzetler arayanlar için bulunmaz nimet. Aynı zamanda başka seçeneklerde mevcut.

Kamp Alanı & Konaklama

Lavanta Kokulu Köy’de en çok beğenilen ve memnun kalınılan otel : Lavanta Villa bunun dışındada çok ta fazla bir seçenek yok zaten. zaten işletmenin google yorumlarını okursanız nekadar kaliteli ve güvenilir bir yer olduğunu görüceksiniz. Köyde herhangi bir kamp alanı görmedik ama orman çok olduğu için uygun bir alanda kamp yapılabilir.

Ücretler

Köye herhangi bir giriş ücreti yok.

Otopark ücreti de yok.

Taç fiyatları 10 tl diyen de var 20 tl diyen de var.

Lavanta demetine 3 tl diyende var 10 tl diyen de var.

2 Gözleme 2 çay 18 tl (yerine göre değişebilir)

Oda kokuları, lavanta yağları, kolonyalar 10 ile 15 tl arasnda değişiyor.

Lavanta dondurması ortalama 5 tl

Galeri

Ulaşım

Kuyucak Köyü Lavanta Tarlaları (Isparta merkeze 40 km mesafede ortalama 1 saat sürüyor.)

Aracınız ile ısparta merkeze geldikten sonra keçiborlu tabelalarını takip ederek gittiğinizde lavanta kokulu köy tabelaları çıkmaya başlayacaktır. onları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bir çok illerden lavanta kokulu köy için tur firmaları mevcut. buraya geldiğinizde 1 saat uzaklıktaki salda gölünede gitmeyi unutmayınız. Salda gölü yazımıza sitemizdende ulaşabilirsiniz.

Konum

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.