Kuzuyayla Tabiat Parkı Kartepe / Kocaeli

Kocaeli Gezilecek Yerler Gezen1Çift 5.061
sponsorlu reklam

Sizde bizim gibi karda daha çok fotoğraf çekinmeyi bembeyaz örtüde yatmayı yuvarlanmayı piknik mangal kamp vs yapmayı seviyorsanız burası tamda size göre. Buraya kartepe kayak merkezine gider gibi devam ederek kartepe sisli vadi işletmesini geçtikten hemen sonra solda büyük bir tabela göreceksiniz buradan giriş yaptıktan ortalama 2km sonrasında buraya ulaşmış olacaksınız. Bizim gibi kendi aracımla yola çıkayımda aracımız biraz kar görsün. karlı yollarda süzülelim. aracımızın kar performansını görelim derseniz burasıda tam size göre:) Biz buraya çıkarken kuzuyayla ayrımına kadar yollarda 1 gram kar göremedik. yol ayrımından ayrıldığımız anda muazzam bir kar manzarasıyla karşılaştık hem yollarda hem kenarlarda. ilk defa kendi aracımız ile bukadar karlı yollarda sürüş yapmanın keyfini sürdük. Bu arada söylemeden de geçmeyelim. bölgede ayı olduğunu, hatta ben gördüm diyenleride duyduk. Muhtemelen görenlerde gece ıssız sakin sessizken görmüştür. siz gündüz gittiğiniz de bahsettiğimiz düzlük alanda bir ton kalabalık oluyor zaten. o yüzden kolay kolay böyle birşey yaşamazsınız. ama kamp yapmayı düşünürseniz herşeye hazırlıklı olmalısınız 🙂

Kar Lastiği veya Zincir Olmadan Çıkabilirmiyiz ?

Buraya çıkarken kar lastiğiniz veya zinciriniz olmalı. Buranın yolu, kayak merkezine giden ana yol gibi sürekli temizlenmiyor o yüzden yollarda bol bol kar görebilirsiniz. Kar lastiğiniz veya zinciriniz yoksa çoğu kimsenin yaptığı gibi aracınızı uygun bir yere bırakıp (genel olarak kuzuyayla yol ayrımına kadar yol sürekli açık oluyor.) ortalama 1.2km yol yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yapan çok kişi var çünkü. pek yanlız kalmazsınız bu yürüyüşte.

Önemli Bilgiler

içeriye giriş ücretsiz. içeride cafe mevcut..(çoğu kimsenin sorduğu şey çocukla gidebilirmiyiz. bence burası çocuklar için çok uygun bir yer. hem kayak merkezi gibi karışık değil. hemde çocukların kayacağı çok güzel yerde mevcut. üşüdükçede hemen yanınızdaki cafeye geçip şömine karşısında ısınabilirsiniz.) İçeride kocaman üstü açık düzlük bir alan var. burada kamp piknik mangal ateş vs yapabilirsiniz. kayak yapılacak alan yok ama kızak kayılacak yerler mevcut.

Tavsiyeler

  • Kamp piknik vs yaparken ağaçların altından uzak durun. çünkü sık sık ağaçlardan taş gibi donmuş karlar düşüyor.
  • Buraya veya kartepede herhangi bir yere kayak veya kızak kaymak için geliyorsanız muhakkak tepeye tırmanmadan önce merkezde yol üstünde kızak kayak elbise vs kiralayanlar var. ordan en azından kızağınızı veya kayak takımınızı kiralayın. misal günlük kızak kiralaması 10 tl. ama yukarı çıktığınızda bu rakamlar saati 30-40tl ye geliyor. (Bizim tavsiyemiz merkezde bulunan yolunuzun üstünde bulunan kartepe kardan adam işletmesi..)
  • Haftasonu geliyorsanız eğer sabah saat en geç 11den önce yukarı çıkmış olmalısınız. İnerkende en geç 16:00 dan önce inmiş olmalısınız. aksi taktirde ciddi bir kartepe trafiğine takılırsınız.

Konaklama

Burada malesef konaklanacak yer yok. sadece kendi çadırınızda kamp yapabilirsiniz.

Gezen1Çift İnstagram

Ücretler

Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parkı Giriş ücreti : otomobil 18 tl. ( Malesef burası 4 senedir ücretsizdi ama 17.01.2020 tarihi itibari ile ücretliye geçti:( )

Resimler

Kuzuyayla Tabiat Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Kuzuyayla Tabiat Parkı size ne kadar mesafede olduğunu ve nasıl gidileceğini görmek için aşağıdaki harita uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için Haritada bulunan Daha büyük haritayı görüntüle yazısına tıkladıktan sonra açılan harita kısmından Yol tarifi butonuna basarak rotanızı oluşturabilir ve yolunuzun nekadar süreceğini görebilirsiniz.

AdresNusretiye, 41250 Kartepe/Kocaeli

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir