Efteni Gölü Düzce

Düzce Gezilecek Yerler Gezen1Çift 4.623
sponsorlu reklam

Efteni Gölü; Elmacık Dağ silsilesinin eteğinde Düzce Ovası’nın akarsu ağının birleştiği (Aksu, Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan dereler) ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. 1992 yılında Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, av ve yaban hayvanlarının muhafazası, göçmen türlerinin göç yollarının güvence altına alınması, yaşama ortamlarının korunması, geliştirilmesi, iyileştirici tedbirlerin alınması, barınma, beslenme ve uygun yaşama koşullarının sağlanması amacı ile koruma statüsüne alınmış ve avlanma yasaklanmıştır.

Koruma sahası içerisinde sazlık alanlar, açık su yüzeyleri bataklıklar ve çamur düzlükleri gibi farklı ekolojik nitelikteki habitatlar başta su kuşları olmak üzere değişik türden zengin bir hayvan hayatının barınmasını sağlamaktadır. Efteni Gölü çevresindeki en önemli fauna elemanlarını su kuşları oluşturmaktadır. Bünyesinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer almaktadırlar.

Tavsiye ve Genel Bilgi

Buraya geldiğinizde efteni gölünden sonra muhakkak Güzeldere Şelalesi‘ne de gitmeyi ihmal etmeyin. Şelalenin olduğu alanda mangal piknik vs yapabilirsiniz. bu yüzden hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederim. aynı zamanda şelalenin olduğu yerde bungolow evlerde mevcut. detaylı bilgi için güzeldere şelalesi bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Gezen1Çift İnstagram

Bu arada belki bir çoğunuz çekilen görüntüler drone aracılığı ile çekiliyor sanabilir ama burada drone çekimi yok. içeride bir kule mevcut. resimlerden de görüceksiniz zaten. o kuleden çekim yapılıyor 🙂

Yeme içme

İçerisinde ufak bir cafe & büfe tarzı bir alan mevcut. buradan ufak atıştırmalık tarzı birşeyler yiyebilirsiniz

Kamp Alanı & Konaklama

Bu alanda kamp alanı göremedik ama buraya yaklaşık 20dk mesafede bulunan yukarıdada bahsettiğimiz Güzeldere Şelalesi ve Tabiat Parkı‘nda harika bir kamp alanı mevcut. detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz..

Ücretler

Giriş ve otopark alanı ücretsizdir.

Ulaşım

Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde bulunan Efteni Gölü, ilçe merkezine 5 km, Düzce Merkeze 25 km mesafededir. Düzce merkezinden gölyaka ilçe merkezine geldiğinizde tabelalar ile veya direk navigasyonunuzu açarak kısa bir süre içerisinde efteni gölüne ulaşabilirsiniz. Galerinin alt kısmından konuma ulaşabilirsiniz.

Galeri

Konum

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gezen1Çift {Gezen1Çift}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir